2017-09-30

Październik w bibliotece Zespołu Szkół Nr 1 - wydarzenia

W ramach obchodów Światowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczyciele bibliotekarze zapraszają młodzież szkolną na wiele wydarzeń, które będą miały miejsce w bibliotece w miesiącu październiku.

Już w poniedziałek zapraszamy na wystawę „Książek Zakazanych”. Ekspozycja znajduje się w czytelni biblioteki szkolnej w dniach od 2 do 13 października. Zwiedzać można indywidualnie, grupowo lub całą klasą wraz z wychowawcą.

Celem tej wystawy jest promocja czytelnictwa oraz wskazanie przyczyn stosowania cenzury. Wystawione książki pokażą zwiedzającym literaturę, która dawniej bywała zakazywana, wycofywana z bibliotek lub kontrowersyjna. Jest to okazja zachęcająca do czytania także tych książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, społecznej, obyczajowej czy religijnej.

Ponadto 16 października w czytelni biblioteki szkolnej pojawi się kolejna wystawa „Biblioteczne Kruki”. Tym razem wyeksponowane zostaną najstarsze książki znajdujące się w zbiorach naszej szkolnej biblioteki.

A przez cały miesiąc, począwszy od 2 października trwa konkurs „ABC wiedzy o książce, bibliotece, informacji” - etap październikowy. Zapraszamy młodzież szkolną po odbiór testów z pytaniami, które po rozwiązaniu należy zwrócić do biblioteki najpóźniej 27 października w piątek. Będą nagrody!

Natomiast 23 października zapraszamy młodzież po odbiór kartki z krzyżówką biblioteczną zawierającą 16 pytań z hasłem do rowiązania. Dzień 25 października to ostateczny termin zwrotu rozwiązanej krzyżówki z poprawnie podanym hasłem. Będą nagrody!

Słodka Biblioteka 2017” - to akcja jak zwykle współorganizowana z młodzieżą szkolną i kończąca w bibliotece obchody święta bibliotek szkolnych. Termin przeprowadzenia tej akcji, to 31 października, wtorek, podczas przerw między lekcjami.

Nauczyciele bibliotekarze zapraszają wszystkich chętnych uczniów o zgłaszanie się do biblioteki w celu omówienia organizacji tego wydarzenia. Planowany jest korowód postaci z ulubionych książek; wręczenie nagród laureatom konkursów październikowych; będzie nagradzanie słodką niespodzianką czytelników wypożyczających tego dnia książki; podczas przerw uczniowie będą mogli losować pytania, a każda poprawna odpowiedź nagradzana będzie słodyczami.

Co jeszcze? Młodzieży - czekamy na Was! Przyjdzcie do biblioteki z głową „pełną pomysłów” i uśmiechem na twarzy.

Nauczyciele bibliotekarze